Відбувся екологічний форум «Інноваційні рішення в управлінні відходами громад»

https://news.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/novyna.png

 

 

3 квітня на базі Державного університету «Житомирська політехніка» відбувся екологічний форум «Інноваційні рішення в управлінні відходами громад»

 

 

Однією з екологічних проблем для Житомирської області є сміттєзвалища. На сьогодні в області налічується 828 паспортизованих місць видалення відходів, не враховуючи стихійних та несанкціонованих сміттєзвалищ.

Спеціалістами Департамекнту екології та природних ресурсів Житомирської обласної військової адміністрації розроблений Регіональний план відходів, відповідно до якого область має бути поділена на 4 територіальні охоплення (кластери), в яких повинно залишитися лише 6 полігонів твердих побутових відходів та місця для сміттєперевантажувальних станцій.

Функціонування кластерів ґрунтується на створенні мереж, налагодженні співпраці, координації спільної діяльності. Центри кластерів розташовуються в географічних центрах регіонів, спеціалізуються в конкретних галузях, пов’язаних спільними технологіями та видами діяльності.

Побудова і забезпечення функціонування кластерів поводження з твердими побутовими відходами ґрунтується на: створенні мереж районів, у яких розташовані підприємства, що займаються сортуванням відходів, їх переробкою і утилізацією, налагодженні співпраці цих підприємств та координації їх діяльності.

На сьогодні на території Житомирської області вже впроваджено роздільне збирання твердих побутових відходів у таких містах як: Баранівка, Бердичів, Коростишів, Радомишль, Новоград-Волинський, Олевськ, Житомир, Малин, Коростень; селищах міського типу: Черняхів, Попільня, Ружин; селах: Наталівка (Новоград-Волинський район), Дружба, Новоозерянка, Журжевичі, Жубровичі, Олександрівка (Коростенський район).

Роздільний збір побутових відходів, їх сортування та переробка сприяють зменшенню обсягів звалищ та покращують не лише економічне, а й екологічне становище громад. Своєю чергою створення сучасних полігонів з відповідним захистом навколишнього середовища дає можливість використання біогазу як альтернативного джерела енергії. Ця технологія вже впроваджена в місті Таллінн та дає їм можливість опалювати домівки громадян.

В Житомирській області впроваджуються програми з популяризації сортування сміття серед мешканців населених пунктів. Також впроваджується роздільне збирання твердих побутових відходів. Але цей напрям потребує значної просвітницької роботи, залучення інвестицій як з боку приватного бізнесу, так і з використанням міжнародних грантових програм. Тільки в синергії ми зможемо мінімізувати кількість відходів, що потрапляють на сміттєзвалища.

 

 

Велике значення для зменшення впливу відходів на екологію має робота сміттєпереробного заводу в Житомирі.

У травні 2021 року розпочали його будівництво. Загальна проєктна вартість його будівництва становить десять мільйонів євро.

При будівництві заводу використано новітні технологію перероблення твердих побутових відходів які  не передбачають викидів в навколишнє середовище, має власну систему очищення стічних і каналізаційних вод. Глибина перероблення досягатиме 85-95%, а отримана вторинна сировина буде використовуватися як альтернативне RDF-паливо для цементних заводів або ТЕС і компосту з 11 органічної фракції.

Всі отримані продукти будуть продаватися для повторного використання, що повністю відповідає концепції економіки безперервного циклу. Технологія забезпечує стабільне управління відходами без утворення звалищ і полігонів, економічну самостійність заводів, поводження з відходами без забруднення навколишнього середовища, використання існуючої логістики для збору і транспортування, компактність заводу і невелику територію для його розміщення.

Цього року, попри повномасштабне вторгнення росіян, підприємство ввели в експлуатацію. Війна лише трохи призупинила реалізацію наступної черги проєкту, яка передбачає будівництво лінії з переробки ПЕТ-пляшок у гранули, та налагодження виробництва рекультиваційного компосту, необхідного для рекультивації сміттєзвалищ та полігонів.